Nitra zdolala Trenčín 4:2, Poprad deklasoval Skalicu 6:0

24.01.2014 Celý región

Poprad 24. januára (TASR) - Skalica podala pod Tatrami výkon nehodný najvyššej súťaže. Od úvodu sa hral nezáživný hokej plný nepresností na oboch stranách. Popradčania sa aspoň snažili o nátlakový hokej, avšak ich tlak bol spočiatku skôr optický. V 8. minúte arbitri naraz vylúčili skalických bekov Jankoviča s Trškom a domáci hrali dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov. Síce ju nevyužili, ale už sekundu po tom, čo hostia hrali v piatich si Mlynarovičovu nahrávku nechtiac umiestnil Vyrúbalík do vlastnej brány. Skaličania mohli odpovedať Obdržálkom, ten však pred Masalskisom v 100-percentnej príležitosti na dva razy neuspel. Podtatranci napokon pridali aj druhý gól, keď sa v prečíslení kľučkou uvoľnil Stals a hostia mali v kabíne o čom premýšľať.

Kto by čakal, že Záhoráci za nepriaznivého stavu pridajú, mýlil sa. V prostrednej časti sa hralo väčšinou len na jednu bránu. Už po 31 sekundách zvýšil Lapšanský na 3:0. Vzápätí hostia inkasovali dokonca vo vlastnej presilovke, keď Kroták nabil Mlynarovičovi, ten na dvakrát upravil na 4:0. To už Lipovský striedal v bráne nepresvedčivého Romančíka, no obraz hry sa nezmenil. Skalica hrala absolútne odovzdane, bez bojovnosti a len Lipovského čarovného lapačka zmarila Mlynarovičovi šancu na hetrik. Popradčania mali aj ďalšie vyložené šance, nepresadil sa opäť aktívny Mlynarovič, či Kroták. Piaty gól inkasovali bezradní hostia napokon až v 40. minúte po nahodenom puku z hokejky Makovského.

Črtajúci sa tlak hostia hneď po piatich minútach hry zabrzdili zbytočnými vylúčeniami a v oslabení o dvoch hráčov inkasovali po šiesty raz po ping-pongu prvej presilovkovej formácie Popradu s koncovkou Stalsa – 6:0. "Kamzíci" sa bavili hokejom, v útočnej fáze už hrali na krásu a snažili sa divákom predviesť čo najkrajšie herné kombinácie. Do konca stretnutia sa už nič zaujímavé neudialo a lotyšský olympionik Masalskis si pripísal v popradskom drese poľahky prvý shutout.

HK Poprad - HK 36 Skalica 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
Góly: 10. Mlynarovič (Kurali, Fabian), 16. Štals (T. Sýkora), 21. A. Lapšanský (T. Sýkora, Štals), 24. Mlynarovič (A. Kroták), 40. Makovský (Drábek, S. Takáč), 47. Štals (A. Lapšanský, A. Kroták)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jura, Lokšík - Smrek, Bogdaň, 1517 divákov

Poprad: Masalskis - Gáborčík, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Dinda, Makovský, E. Kramár - T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský - A. Kroták, Mlynarovič, Matúš Paločko - Belluš, S. Takáč, Drábek - Gápa, Paukovček, M. Nagy

Skalica: P. Romančík (24. M. Lipovský) - Barák, Vyrůbalík, B. Jankovič, Trška, Staňo, Krejčiřík, Mikéska, Srnec - M. Preisinger, R. Školiak, Obdržálek - Lažo, Stieler, R. Kropáč - F. Novák, B. Mráz, Šátek

Milan Jančuška, tréner Popradu: "V prvej tretine sme súperovi nechávali príliš veľa priestoru a neboli sme spokojní. Tretím gólom sme potom zlomili odpor súpera a hra sa nám darila. Hrali sme uvoľnene, dobre sme korčuľovali. Teší nás výsledok a dobrý výkon Masalskisa."
Štefan Mega, asistent trénera Skalice: "Hneď na úvod sme sa zbytočne nechali vylúčiť do troch a súper nás potrestal. Domáci sa uvoľnili, hrali krásny kombinačný hokej a vo všetkých činnostiach nás predstihli. Po štvrtom góle sme vymenili brankára, no na Poprad sme i tak už nemali."

XXX

HK Nitra - Dukla Trenčín 4:2

Pod Zoborom sa stretli dva celky, ktoré mali doteraz vyrovnanú bilanciu 2:2 na zápasy. Prvý gól v stretnutí dosiahli v 12. minúte domáci, po peknej kombinácii sa k puku dostal Henrich Ručkay a umiestnenou strelou prekonal brankára Nagya - 1:0.

V úvode druhej tretiny predviedli Nitrania peknú akciu, Nádašdi poslal do nájazdu Henricha Ručkaya, do ktorého strely vložil hokejku Kováčik a puk prešiel pomedzi nohy brankára Trenčína. V 34. minúte domáci zvýšili vedenie, keď využili presilovku, Milo našiel peknou prihrávkou voľného Kováčika, ktorý švihom prekonal brankára hostí. Už o tri minúty využili presilovú hru aj hostia, po strele na bránu Nitry sa k puku dostal Mikula a pekným blafákom z boku prekonal Kristana - 3:1.

V 45. minúte poslal Tománek do útočnej tretiny Stümpela a skúsený nitriansky útočník prestrelil spoza obrancu brankára Nagya, toho vzápätí vystriedal Kutej. V 56. minúte sa hosťom podarilo znížiť, keď sa za bránou Nitry dostal k puku najproduktívnejší hráč Trenčína Dávid Buc, obkorčuľoval ľavý kruh a uzavrel skóre na 4:2.

HK Nitra - Dukla Trenčín 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Góly: 12. H. Ručkay (Miroslav Kováčik, J. Ručkay), 22. Miroslav Kováčik (H. Ručkay, Nádašdi), 34. Miroslav Kováčik (D. Milo), 45. Stümpel (R. Tománek, Ordzovenský) - 37. O. Mikula (Pozník), 56. D. Buc
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Lauff - Gajan, Gavalier, 2 954 divákov

Nitra: Kristan - Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, F. Kuzma, Ďurkech, Pavlíček - H. Ručkay, Miroslav Kováčik, J. Ručkay - L. Novák, Stümpel, R. Tománek - Pupák, T. Chrenko, M. Segľa - Bajtek, Lelkeš, R. Mráz

Trenčín: A. Nagy (45. Kutej) - Pozník, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, M. Nemčík, Ryzák, M. Toman - O. Mikula, Róbert Petrovický, Komínek - Kútny, Troliga, D. Buc - D. Hudec, T. Klíma, Šišovský - Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dnes bolo na hráčoch vidieť, že si po stretnutí v Banskej Bystrici vstúpili do svedomia a do stretnutia išli koncentrovaní. Dnes to nenechali na náhodu, hrali zodpovedne a predviedli solídny výkon."
Milan Staš, tréner Trenčína: "Odohrali sme veľmi zlý zápas, naše predsavzatia zostali na diaľnici. Nemali sme dobrý pohyb, nedohrávali sme súboje, náš výkon bol zlý. Body sa z Nitry vozia ťažko a najmä po takomto výkone sa tu bodovať nedá."

XXX

MHC Mountfield Martin - HC'05 Banská Bystrica 5:3

Stredoslovenské derby našlo v úvode lepšie pripravených baranov. Vynútili si prevahu. Vo 4. minúte stálo pri domácich šťastie, keď v presilovke Lepine zblízka trafil len ľavú žŕdku a o minútu Gašpar v dobrej pozícii zaváhal. V 6. minúte ešte Čech chytil strelu Gašpara, ale v 7. minúte už hostia viedli, keď sa presadil Handlovský. Domáci sa potom prebrali z letargie. Až v 9. minúte vystreli na bránku hostí ako prvý Themár, ale z uhla nemohol príliš ohroziť Košarišťana. V 10. minúte sa však už domáci tešili. Vyrovnávajúci gól strelil z presilovky Markovič. Hokejistom spod Urpína akoby gól zaskočil a prestali hrať. Využil to v 14. minúte Važan a strelil vedúci gól Martina. Až potom sa opäť prebudili hostia, pokusy Kaduru, Whitea zneškodnil Čech.

V prvých minútach druhej tretiny bolo na ľade veľa nepresností. V 26. minúte sa tešili tretíkrát martinskí hokejisti, keď Klíma ukážkovým švihom vymietol pavučinu v pravom vinkli. V bránke hostí Sabol vymenil Košarišťana. Potom však domáci zaváhali a po veľkej chybe obrancov Zigo znížil a vrátil Bystričanov do zápasu. Tí zatlačili domácich do defenzívy, najmä v závere tejto časti, ale Martin sa aj s vypätím všetkých síl ubránil a Čech aj s kúskom šťastia chytil strely Bambúcha, Hudeca a ďalších.

Domácim sa vydaril aj vstup do tretej tretiny. V 43. minúte Važan za 39 sekúnd potrestal vylúčenie Heizera. Hostia sa síce potom snažili niečo urobiť s výsledkom, ale strelecky sa im nedarilo. Naopak, Markovič v 54. minúte z trestného strieľania za faul Saracina definitívne rozhodol o cennom víťazstve Martina. Nič na tom už nezmenil ani gól z hokejky Hudeca, ktorý v 56. minúte znížil na konečných 5:3. Hosťom nepomohla ani 85 sekundová hra bez brankára.

MHC Mountfield Martin - HC'05 Banská Bystrica 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Góly: 10. Markovič (I. Ďatelinka, Galamboš), 14. Važan (Galamboš, I. Ďatelinka), 26. L. Klíma (Markovič), 43. Važan (Galamboš, I. Ďatelinka), 54. Markovič (tr. strieľanie) - 7. Handlovský (M. Hudec, White), 27. Zigo (Lunter), 56. M. Hudec (White)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Jobbágy, Snášel, 1 800 divákov

Martin: J. Čech - Matejka, I. Ďatelinka, Perniš, A. Novotný, Tupý, Rusina - Markovič, Galamboš, Važan - L. Klíma, Kolena, Rožník - Themár, Pokrivčák, J. Cíger - od 21. Dírer

Banská Bystrica: Košarišťan (26. Sabol) - Lepine, Saracino, Macháček, Bambúch, Predajniansky, Gachulinec - M. Hudec, White, Handlovský - Dolník, Heizer, Kadura - Lamper, Zigo, Lunter - Rosandič, R. Gašpar, Róth

Daniel Babka, tréner MHC: "Po slabom výkone v Žiline sme mali slabší začiatok aj dnes. Boli sme ešte vyplašení z posledných prehier. Inkasovali sme aj prvý gól. Potom sme sa však nakopli a otočili výsledok. Vychádzali nám aj presilovky. Sme radi, že sa strelecky konečne presadil prvý útok a rozhodol o našom dôležitom víťazstve. Napriek niektorým chybám ďakujem hráčom za predvedený výkon a veľkú bojovnosť."
Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme zápas, ktorý bol zaujímavý najmä pre divákov - padlo veľa gólov. Do Martina sme prišli v oklieštenej zostave. Chýbala nám väčšia agresivita najmä pred súperovou bránkou a z mnohých šancí sme mali vyťažiť viac. O víťazstve Martina rozhodli presilovky, trestné strieľanie, ako aj brejkové situácie, ktoré sme nezvládli. Preto odchádzame bez bodov."

XXX

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 4:2

Obidve družstvá začali aktívne, dobre korčuľovali a narúšali si rozohrávku už v strednom pásme. Prvú šancu si vypracovali domáci v presilovej hre, keď si v 4. minúte nakorčuľoval pred bránku Svatoš, no nechal vyniknúť iba Šúreka. Ešte v tej istej minúte zužitkoval početnú výhodu Bartánus, ktorý šikovne tečoval strelu Kloučeka - 1:0. Už o minútu neskôr vypálil spoza domáceho obrancu Chylo, Riečický aj so šťastím jeho strelecký pokus kryl. Z následného protiútoku nebezpečne pohrozil Jenčík, stav sa nezmenil. V 6. minúte mal vyrovnávajúci gól na hokejke hosťujúci Lušňák, ktorý sa v rozpätí niekoľkých sekúnd dva razy ocitol pred košickou bránkou osamotený, Riečický sa nenechal zaskočiť. V ďalšom priebehu úvodnej dvadsaťminútovky kontrolovali obidve mužstvá priestor pred svojím gólmanom, z ojedinelých šancí gól nepadol.

Na začiatku druhej tretiny pokračovali hráči oboch družstiev v pozornom bránení a vyrážali do protiútokov. V 26. minúte pálil z pravej strany domáci obranca Klouček, piešťanského brankára neprekonal. O dve minúty neskôr z podobnej pozície nepochodil ani Jenčík. V polovici stretnutia Češík našiel ideálnou prihrávkou pred bránkou Biceka a ten bekhendom zvýšil na 2:0. Na opačnej strane to skúšal Lušnák, ale v 32. minúte po ukážkovej biliardovej akcii skóroval Jenčík - 3:0. Na konci 33. minúty trafil konštrukciu piešťanskej bránky Jokeľ. Hostia kontrovali v 35. minúte, keď Holovič bezprostredne po buly tvrdo vypálil a prekvapil Riečického - 3:1.

V 42. minúte sa po časovanej prihrávke dostal do úniku domáci krídelník Spilar a po blafáku zvýšil už na 4:1. Hostia z Piešťan odpovedali v 51. minúte, potom ako Brňák v presilovej hre vymietol ľavý horný roh Riečického bránky - 4:2. "Oceliari" však pokračovali v útočnej aktivite, za ktorú si vyslúžili i početné výhody. Na šťastie pre hostí ich nedokázali pretaviť v ďalšie presné zásahy.

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Góly: 4. M. Bartánus (Klouček, T. Marcinko), 30. Bicek (Češík, M. Macejko), 32. R. Jenčík (Cebák, Spilar), 42. Spilar (R. Jenčík) - 35. Holovič (Lušňák), 51. Brňák (Holovič, Stupka)
Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín - Holienka, Valach, 3 547 divákov

Košice: Riečický - Klouček, M. Macejko, Kolba, Deyl, Šeda, Cebák - M. Bartánus, T. Marcinko, Svatoš - R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Sojčík, Češík, Bicek - Jokeľ, Matúš Chovan, T. Hrnka

Piešťany: Šúrek - Rais, Brňák, R. Filip, Drgoň, Bučka, Cuník, Škadra, Biro - Lušňák, Holovič, Stupka - T. Melichárek, V. Nemec, F. Hudec - S. Saliji, Hamrák, Chylo - Haring, Mišura, A. Hruška

Košice začali lepšie, najmä pokusy Jenčíka a Svatoša sa ešte gólom neskončili. Strelecký účet zápasu otvoril v štvrtej minúte Bartánus. Krátko na to mohol vyrovnať Chylo, ale brankár Riečický bol pohotový. V šiestej minúte ani na dvakrát nedostal puk do košickej bránky Lušňák, zaskvel sa Riečický.

Anton Tomko, tréner HC Košice: "Sme spokojní s výsledkom, vedeli sme, čo môžeme od súpera očakávať. Začali sme celkom dobre, vypracovali si dostatok šancí. Vedeli sme, že Piešťany sú vo svojom obrannom pásme silné a spoliehali sme sa na chyby v strednom pásme. Tie prišli a úniky sa nám podarilo konečne využiť. Myslím si, že počas celého zápasu sme mali korčuliarsku i hernú prevahu."

Milan Klement, tréner ŠHK 37 Piešťany: "Myslím si, že prvá tretina z našej strany nebola zlá, škoda prvého gólu v oslabení. Pred druhou tretinou sme si povedali, že pokračujeme v tom, ako sme začali, ale nechali sme sa párkrát prečísliť. S Košicami nemôžeme hrať otvorený hokej, na čo sme aj doplatili a inkasovali dva góly. Do poslednej tretiny sme išli s tým, že s výsledkom sa dá ešte niečo urobiť. Škoda gólu na 1:4, bolo to po situácii, ktorá sa nedala zvládnuť a bolo po zápase."

XXX

HKM Zvolen - MsHK Žilina 7:2

Domáci začali aktívne a každú jednu možnosť premieňali na strelecký pokus. Brankár Koutský musel mať oči na stopkách a veľmi rýchlo sa dostal do správnej prevádzkovej teploty. Dôležitosť zápasu si naplno uvedomovali aj hostia a na ľade si hráči nič nedarovali. V 8. min Hraško v dobrej pozícii presne netrafil, inak sa väčšie šance nerodili. Viac nátlaku vyvinuli Zvolenčania, v 14. min ešte Škvaridlo zblízka skórovať nestihol, no v 15. min aj so značnou dávkou šťastia Bortňák dorazil vyrazenú strelu Podkonického do bránky. O necelú minútu neskôr nepotrestal Kalla hrúbku Muchu a nevyužil jednu z mála šancí Žilinčanov v prvej tretine. Akoby však pripravil pôdu na vyrovnanie, v 19. min nekompromisne po nahrávke od Lipovského sa oň postaral Linet. Prvá prestávka pomohla viac domácim, po 48 sekundách ukázal povestný prienik Michal Chovan a bekhendom našiel medzeru medzi betónmi Koutského. Chuť na ďalšie góly narástla a keď sa hostia tlaku ubránili, tak opäť pohrozili.

Najlepší strelec súťaže Tomas neprekonal v 26. min Šimka a prišiel trest. V 27. min na blafák Bortňáka nemal Koutský nárok, vyznamenal sa však aj P. Zuzin krásnou nahrávkou. Hostia bojovali, v 33. min Lipovský trafil hornú žŕdku, následne sa nepresadil Tomas, z dvojgólového náskoku súpera však skresal po šikovnom doklepnutí v 37. min Bagin.

Tretiu tretinu poznačila v jej úvode šanca P. Zuzina i Bortňáka a o niečo neskôr mimoriadne dôležitý gól, keď z agresívnosti pred bránkou vyťažil v 47. min P. Zuzin. Ďalšie dvojgólové vedenie si už domáci nenechali vziať, unikátne ani raz nezohrievali trestnú lavicu, z hostí len Klouda s Tomasom, a aj absolútna disciplína a účinná taktika v závere im pomohla k trom bodom. Zaslúžené víťazstvo Zvolenčania ešte famózne zvýraznili. Hrdinom zápasu sa stal Bortňák s hetrikom, ktorý po blafáku zavŕšil v 57. min. Ako presný knokaut zapôsobil ešte šiesty gól domácich, postaral sa oň v 59. min Podkonický, a siedmy Michala Chovana 47 sekúnd pred koncom po nahodenej úplne nevinnej strele.

HKM Zvolen - MsHK DOXXbet Žilina 7:2 (1:1, 2:1, 4:0)
Góly: 15. Bortňák (A. Podkonický, P. Zuzin), 21. Michal Chovan (Škvaridlo), 27. Bortňák (P. Zuzin), 47. P. Zuzin (Bortňák, Pichnarčík), 57. Bortňák (P. Zuzin, Hraško), 59. A. Podkonický (Hraško), 60. Michal Chovan (Brabenec) - 19. Linet (A. Lipovský), 37. E. Bagin (R. Tomas, T. Varga)
Vylúčení: 0:1 na 2 min, navyše: Klouda a R. Tomas (obaja Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Junek, Šefčík, 1 380 divákov

Zvolen: M. Šimko - J. Hertl, L. Pokovič, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, Hraško - Škvaridlo, Brabenec, Michal Chovan - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela - P. Zuzin, Bortňák, A. Podkonický - Puliš, Čanky, Martin Ďaloga

Žilina: Koutský - Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal - Marek Slovák, Valášek, Kalla - T. Varga, Klouda, R. Tomas - Vaculín, Linet, Drevenák - Piják, Rehák, A. Lipovský

Július Šupler, tréner Zvolena: "Veľmi sme túžili vyhrať, zodpovednosť bola veľká, preto to bolo mimoriadne náročné. Zlepšili sme sa až v druhej tretine, vynútili si tlak, no a v závere sme potešili asi všetkých množstvom gólov. Samozrejme, popri víťazstve ma teší aj hetrik Bortňáka."
Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "Po presilovke sme márne túžili, asi by sme sa jej nikdy v tomto zápase nedočkali. V úvodných dvoch tretinách sme mali slabších len zo desať minút, a to stačilo súperovi, aby viedol. V tretej tretine pridal ďalší gól a my sme sa už nespamätali. Za 50 minút si zaslúžia hráči poďakovanie."